Przedwojenne losy budynku przy ul. Parkowej 2

Sanatorium Friederici
W 2010 roku kontakt ze Stowarzyszeniem "Razem z Dzieckiem" nawiązała pani Friederun Törber ? Friederici z Norderstedt w Niemczech. Pani Törber jest wnuczką Alexandra Tietze (ze strony matki) i Berthy Friederici (ze strony ojca) ? osób szczególnie zasłużonych dla domu przy ul. Parkowej 2 we Wrocławiu.

Rodzina Friederici

Profesor Alexander Tietze

Urodził się 6 lutego 1864 roku w Lubrzy. Studiował w Pradze i we Wrocławiu, został lekarzem w 1887 roku. Od 1888 do 1895 był asystentem najpierw Hermanna Fischera, potem Jana Mikulicza ? Radeckiego w Klinice Chirurgicznej we Wrocławiu. W 1896 roku został ordynatorem Szpitala Wszystkich Świętych, a w 1905 roku prymariuszem. W tym też mniej więcej czasie wybudował według własnych planów prywatną klinikę we Wrocławiu przy ul. Parkowej 2. Dyrektorem tej kliniki uczynił Berthę Friederici. I to od jej nazwiska klinika nosiła nazwę Sanatorium Friederici.

Ze wspomnień Friederun Törber ? Friederici:
“W suterenie  kliniki była kuchnia i mieszkanie dozorcy. Na piętrach były jeszcze kuchenki i łazienki z toaletami. Całkiem na górze były sale operacyjne. Pośrodku budynku była duża okratowana winda do transportu pacjentów do sal operacyjnych z pięter. Klinika posiadała tylko pokoje jedno lub dwuosobowe, co na tamte czasy było rzadkością. Na początku klinika dysponowała dwudziestoma łóżkami. W późniejszych latach „obłożenie” się zmieniało.

Za głównym budynkiem w tzw. "małym domku" mieszkali lekarze, pielęgniarki i goście.

Alexander Tietze zmarł  na grypę 19 marca 1927 roku we Wrocławiu. Medyczne prowadzenie kliniki przy ul. Parkowej przejął profesor Karl Heinrich Bauer, który w dalszym ciągu dbał o wysoki standard świadczeń medycznych. Prowadził klinikę przy pomocy jej dyrektora administracyjnego ? Berthy Friederici. Po profesorze Bauerze pracę medyczną kontynuował profesor Kilian. Druga wojna światowa przekształciła wizerunek kliniki. Stała się lazaretem. Lekarze i pielęgniarki pozostali w klinice. Dyrektorem administracyjnym w dalszym ciągu pozostawała Bertha Friederici.

W styczniu 1945 roku Wrocław obwołany został twierdzą. Wszyscy ranni niemieccy żołnierze, lekarze, pielęgniarki i pozostały personel zostali wywiezieni pociągiem szpitalnym z Wrocławia do Drezna. Klinika była stracona.

Bertha Friederici

Urodziła się 13.czerwca 1872 roku w Chodlewie k. Żmigrodu w rodzinie właściciela ziemskiego Ernesta Krönleina. Poślubiła Adolfa Friederici ? właściciela ziemskiego z Osolina k. Trzebnicy. Kiedy jej mąż zmarł w 1902 roku, młoda wdowa  sprzedała majątek ziemski i wyjechała do Wrocławia z synami Willim i Walterem.. Tam najpierw prowadziła internat szkolny a potem została dyrektorem administracyjnym prywatnej kliniki profesora dr med. Alexandra Tietze. Zmarła w roku 1955 w Niemczech.

FriederunTörber ? Friederici ur. 16 grudnia 1927 mieszka w Norderstedt w Niemczech  (Szlezwik ? Holsztyn)

Sanatorium FriedericiSanatorium Friederici

Opracowała: Joanna Murawska